כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

קזרמת לוין ומסחור רח' רוטשילד - עדכון

 

דפים קודמים סיפרו על מכרז של המועצה המקומית להפעלת עסק בקזרמת לוין מכרז של המועצה המקומית להפעלת עסק בקזרמת לוין ועל תוכניותיה למסחור רח' רוטשילד.

הנה תקציר ההתפתחויות האחרונות בשני עניינים אלה:

למכרז על פתיחת עסק בקזרמת לוין היתה הצעה אחת, והיא זכתה במכרז. בוועדת המכרז השתתפו נציגים של המועצה לשימור אתרים, והם אישרו את הזכיה, או לפחות הסכימו לה (על פעולות המועצה לשימור אתרים במזכרת בתיה אפשר לתמוה - עוד בהמשך). הזוכים במכרז התחילו בתכנון מפורט של העסק שעמדו לפתוח, אבל בינתיים המועצה המקומית, או ראש המועצה המקומית, השעו, או אולי ביטלו, את המכרז (בכוונותיהם האמיתיות אפשר יהיה להווכח רק בעתיד). יכולות להיות להשעיה הזאת סיבות אחדות, ואולי הצירוף של כולן הוא שהשפיע. אולי נוכחו שלמסחור הקזרמה ישנה התנגדות מצד חלק מהתושבים (ישנה התנגדות). אולי חששו מתביעה מצד הבעלים לשעבר, שמידיהם הפקיעו את הקזרמה (גובה הפיצויים המגיעים להם נמצא עכשיו בבירור מחדש, אחרי שהמועצה המקומית הצליחה לעכב אותו זמן רב). ואולי הבינו שהמכרז הוא עבירה על החוק. אבל לא הגיע הזמן לשמוח. עדיין לא ברור מה כוונות ראש המועצה המקומית לגבי הקזרמה בטווח זמנים ארוך יותר.

מסחור רח' רוטשילד: שיפוץ הקטע הראשון של הרחוב הושלם, ואפשר לסכם: נחמד, קיטש, רמת ביצוע ירודה, טעויות תכנון. טעות תכנון אחת היא בריצוף הכביש. ראשית, המכוניות הנוסעות בו מרעישות הרבה יותר מאשר על כביש אספלט רגיל, ושנית, כבר התפתחה בו גליות מקפיצת מכוניות, וכנראה שהתשתית מתחת לריצוף איננה מתאימה לעומס התנועה. טעות שניה היא תוכנית המדרכה שליד מרכז החנויות בפינת הגורן. אין מקום לשולחנות הפיצריה, וקשה להולכי רגל לעבור. אני משער שאת הכביש המועצה המקומית תאלץ לרצף מחדש, במוקדם או במאוחר. אני חושש שאת הטעות בתוכנית המדרכה שליד החנויות היא לא תבין, ותתעקש שהיא בסדר.

אבל התוכנית החלה כיום על רוב רח' רוטשילד אוסרת שימושים מסחריים בבתי הרחוב. כדי לשנות את זה הופקדה ב- 10 בינואר תוכנית (תב"ע) זמ/4/238 לעיון הציבור. תוכנית זו תשנה, אם תתקבל, את תוכנית השימור המקורית זמ/238 שאושרה כבר לפני כ- 10 שנים (ואפשר לראות אותה באתר מינהל מקרקעי ישראל). עיקר השינוי הוא שמותר יהיה לפתוח עסקים תיירותיים בכל בתי המגורים לאורך רח' רוטשילד, בחלק מהבתים ברח' המייסדים, בקזרמת לוין ובבית הכנסת הגדול. אפשר היה להגיש התנגדויות לתוכנית עד 10 במרס, ואמנם הוגשו התנגדויות אחדות, חלקן למסחור קזרמת לוין, וחלקן למסחור כל הרחוב. למסחור החלק הישן של המושבה עלולה להיות השפעה רחבה על מזכרת בתיה. העובדה שאת רוב התושבים הדבר כלל לא מעניין מעידה על כשלון התכנון המרחבי, או העירוני (מזכרת בתיה כבר מזמן לא מושבה), של היישוב.

את ההתנגדות החשובה והמעניינת ביותר הגיש עו"ד יצחק פסטרנק עם עוד כ- 200 תושבים, ע"י עו"ד ד"ר בנימין הימן המייצג אותם. גם בעריכת דין ישנן התמחויות, והדבר ניכר ברמה ובעומק המרשימים של המסמך (ובכל זאת נפלה בו טעות קלה, בכך שהחליף את בית הכנסת בחלקה אחרת). מעניין מאד גם נספח ב של ההתנגדות, חוות הדעת של האדריכל ומתכנן הערים גיורא סולר, מומחה בעל ניסיון רב בשימור בארץ ומחוץ לה, על הדרך הנכונה לגשת לתכנון רח' רוטשילד. למתעניינים בשימור - זה המסמך שכדאי לקרוא.

החוברת שעו"ד יצחק פסטרנק הפיץ במושבה, וקראה לתושבים להצטרף אליו בהתנגדות לתוכנית, הרגיזה (או אולי הפחידה) את ראש המועצה המקומית מאיר דהן, והוא השיב לה בעלון זועם שישנם בו לא מעט - נקרא להם בעדינות "אי-דיוקים" ( "חשוב שתדעו" מס' 6, פברואר 2008). הוא מצטט בו (עמוד 6 בעלון) מכתב של תמר טוכלר, האחראית למחוז במועצה לשימור אתרים. המועצה לשימור אתרים לא פרסמה הסתייגות מהמכתב, לכן אפשר להניח שהוא מבטא את דעתה של המועצה. המכתב תוקף את החוברת של יצחק פסטרנק, אבל לדעתי הוא מעיד בעיקר על חוסר שיקול דעת והעדר מקצועיות דווקא מצד המועצה לשימור אתרים, ומעלה ספק לגבי כשירותם לפקח על השימור במזכרת בתיה. זה עצוב מאד, כי המועצה לשימור אתרים פעלה רבות, וישנן לה זכויות רבות, בתחום השימור בעבר, והיא אמורה היתה לקדם את השימור גם בעתיד.

גם לי נראה שבנוסף להרס השימור של קזרמת לוין, מסחור כולל של רחוב רוטשילד איננו טוב, והתוכנית נעשתה ללא מחשבה רצינית. לכן הגשתי גם אני התנגדות לתוכנית. היא איננה יכולה להתחרות בהתנגדות של ד"ר הימן, אבל ישנן בה נקודות אחדות שאינן שם, בעיקר בהתנגדות ממוקדת למסחור קזרמת לוין ובית הכנסת הגדול. גם נספח ב של התנגדותי מעניין. זו חוות דעת של פרופ' יוסי בן-ארצי, היסטוריון הבניה וההתיישבות בא"י, ורקטור אוניברסיטת חיפה, על תולדות הקזרמות וחשיבותן. חוות הדעת לא נכתבה לצורך ההתנגדות. יש אירוניה בעובדה שהמועצה המקומית מזכרת בתיה היא שהגישה אותה, לפני יותר מ- 10 שנים, בתשובה לעתירה מינהלית נגד הפקעת הקזרמה. לקחתי אותה מתיק העתירה. למתעניינים בתולדות המושבה - זה המסמך שכדאי לקרוא.

וישנן התנגדויות נוספות. אחת מהן היא של המועצה המקומית, המתנגדת לתוכנית שהיא עצמה הגישה. היא מבקשת, מחוץ לתיקון טכני, "להוציא מתחומי התוכנית את מבנה קזרמת לוין". הכוונה לא לגמרי ברורה לי, כי לכאורה מדובר פה רק על המבנה, ולא על כל החלקה. זה יתברר, אני מקווה, בדיון בהתנגדויות. על כל פנים, ההתנגדות של המועצה המקומית לתוכנית של עצמה נראית מגוחכת, ומדגימה את שטחיות כל התכנון של מזכרת בתיה. השטחיות מתבטאת גם בתוכניות אחרות, וביניהן זמ/2/250, התוכנית של השכונה החדשה של המושבה, שהמועצה המקומית כינתה "שכונת אשת חיל". להערכתי, היא עומדת להיות אסון.

עכשיו נשאר לנו רק לחכות ולראות מה יקרה בדיון הוועדה המחוזית בהתנגדויות (עדיין אין לו מועד), ואחר כך אולי גם בערר על ההחלטה לגבי ההתנגדויות. התהליך יארך חודשים רבים.

 

ומה יש לך לומר על כל זה?

 

שינוי אחרון 2008-04-16