כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

סדרי התנועה החדשים

מפגע תחבורתי ובטיחותי, וגם תקשורתי

 

הפגנה נגד סדרי תנועה חדשים במזכרת בתיה, 16 בפברואר 2007 סדרי התנועה החדשים כוללים - למי שאיננו יודע - הפיכה של שני קטעי רחוב לחד-סיטריים, סימון מקומות חניה רבים, שלא היו קודם, באחד מהם (רח' רוטשילד), ושינוי מסלול האוטובוסים במושבה.

השינויים האלו עוררו התנגדות רבה. מאות תושבים חתמו על עצומה להשבת סדרי התנועה הקודמים. גם הפגנות נערכו נגד הסדרים החדשים (בתצלום משמאל), ונגד ראש המועצה מאיר דהן.

אז אם נסכם את כל השיקולים, הסדרים החדשים, טובים או רעים? נראה תוצאות אחדות שלהם:

- השינויים מאריכים את הדרך שתושבים רבים צריכים לנסוע במכוניותיהם כדי לצאת מהמושבה, כדי לחזור לבתיהם, או כדי להגיע אל מרכז המושבה. זה מגדיל את עומס התנועה הכללי במושבה, ובכלל זה את עומס התנועה בכיוון המותר ברח' רוטשילד, ואתם את זיהום האויר התחבורתי וסכנת התאונות.

- השינויים מעבירים תנועה לרחובות שקטים שלא תוכננו לעומס התנועה המוגבר. זה ניכר במיוחד ברח' החיטה - משה לוין, בשעות העומס של הבוקר.

- השינויים מגדילים את הסיכון, בשעות העומס, לפחות במקום אחד - בצומת רח' הגורן - רח' נתיב-השיירות. המועצה המקומית עומדת לבנות בצומת כיכר (מעגל תנועה) בעלות של יותר ממיליון ש"ח, מה שיפתור את בעיית הסיכון אבל יוסיף רעש וזיהום אויר, וינגוס שטח גדול מאתר המשוריין, ולפי ההצעות הקיימות - יפגע קשות באופי של האתר. צריך להציל את אתר המשוריין!

0800, פקק תנועה בצומת רוטשילד-הגורן - השינויים מקשים את המעבר בצומת רח' רוטשילד ורח' הגורן במרכז המושבה, ובשעות העומס נוצרים תורים ארוכים של מכוניות (בתצלום משמאל, שעה 0800 בבוקר יום חול, התור מגיע מפינת רח' הגורן עד כיכר בית הכנסת).

- השינויים מגדילים מאד את נפח התנועה בשעות הבוקר, כאשר הילדים הולכים אל בית הספר, דווקא ברח' הגורן ליד בתי הספר שהמועצה המקומית מתיימרת להקטין את התנועה לידם. לכן קרוב לוודאי שהסכנה לילדים דווקא גדלה, ולא קטנה.

- השינויים משפיעים לרעה על המכירות בחלק מהחנויות במרכז המסחרי של רח' רוטשילד.

- מקומות החניה הרבים שסומנו, כ- 35 במספר (לא כולל את מקומות החניה שסומנו בדיוק ליד קפה קזרמה, בית הקפה של חברת המועצה המקומית שהצביעה במועצה בעד התוכנית התיירותית, ומשתתפת בפועל בניהולה), נשארים ריקים - עד עתה לא ראיתי בהם יותר מארבע מכוניות חונות בזמן כלשהו. מקומות החניה האלה, הרבים מכל צורך מיידי, ונוחים למכוניות הנכנסות למושבה מבחוץ הרבה יותר מאשר לתושבי המושבה, מעלים את המחשבה שאולי הם הם הסיבה האמיתית לשינוי סדרי התנועה (הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דורשת פתרון לבעיות חניה כתנאי לאישור התוכנית למיסחור הרחוב). "שלב ראשון בהפיכת הרחוב ההיסטורי לרחוב בעל אופי תיירותי", כפי שאומר לנו עלון המועצה, אבל לאמיתו של דבר שלב ראשון בנסיון להפוך את הרחוב ההיסטורי לרחוב מסחרי.

- אבל הגרוע בכל השינויים הוא שינוי מסלול הנסיעה של האוטובוסים (המפה שלמטה, שהמועצה המקומית חילקה, מראה את המסלול החדש). תושבי השכונות המזרחיות של המושבה אינם יכולים להגיע באוטובוס אל מרכז המושבה (איזור הנקודה השחורה שבצד העליון של המפה, המסמנת את בית הכנסת) ואל השירותים החיוניים הנמצאים שם - קופות החולים, הדואר, הבנק, משרדי המועצה המקומית, המתנ"ס, החנויות החיוניות הנמצאות רק במרכז, והסופרמרקט. מי שאין ברשותו מכונית - ואלה לא רק משפחות ללא מכונית (כן, ישנן משפחות כאלה), אלא גם בני המשפחות הרבות המחזיקות במכונית, שאין להם רשיון נהיגה, או כשהיא נמצאת בזמן כלשהו בשימוש בן משפחה אחר - באוטובוס הוא יכול רק לצאת מהמושבה. נראה שאין במועצה שלנו שום הבנה לצורך בתחבורה מקומית, בתוך היישוב.

מסלול האוטובוסים במזכרת בתיה

המסלול החדש של האוטובוסים במזכרת-בתיה

וכל זה למה? בשביל כמה מקומות חניה שהוועדה המחוזית דורשת כדי להפוך את רחוב רוטשילד לרחוב מסחרי?

בנוסף לכל זה, עלון המועצה המקומית שהודיע על השינויים כלל מידע בלתי מדוייק ומטעה (הציטוטים - מתוך העלון):

"4 בתי ספר ו- 5 גנים השוכנים לאורך רחוב הגורן" - אבל אין שום גן ילדים, ורק בית ספר אחד שוכן בקטע של רחוב הגורן שהפך לחד-סיטרי, וגם הוא, הכניסה אליו ממקום אחר (יש לו שער הפונה לרחוב הגורן, אבל הוא תמיד סגור).

"שינויים אלו ... נדרשים עקב מפגעי בטיחות קשים להם נחשפים אלפי תלמידים ... לאורך רחוב הגורן" - אבל השינויים דווקא הגדילו את נפח התנועה ברחוב הגורן, בעיקר בשעות העומס בבוקר, כאשר הילדים הולכים לבית הספר.

"התוכנית הוכנה על ידי יועץ מומחה לתחבורה" - אבל מתברר כי היועץ המומחה רק שרטט את מקומות החניה וקבע היכן להציב תמרורים. הוא לא המליץ להפוך את הרחובות האלה לחד-סיטריים. לא נעשתה שום בדיקה מקצועית של מידת הצורך בשינויים אלו, ושל תוצאותיהם הצפויות, שהגיעה למסקנה שהם דרושים או מומלצים.

ישנה גם שאלת הביצוע של השינויים, במיוחד הסימון בצבע על הכביש. בשני המקומות שבהם התנועה החד-סטרית, היכולה לנוע בשני נתיבים במקביל, הופכת לדו-סטרית, אין על הכביש סימון שיכוון את הנהגים לעבור לנתיב הימני. סימון מקומות החניה כבר כמעט נמחק, אבל הקו המקוטע שבאמצע הכביש, שריד מתקופת הדו-סטריות, נשאר. גם המחסומים הבלתי מוארים שהוצבו לרוחב הכביש, כדי לחסום את הכניסה לכיוון האסור ברחוב רוטשילד והגורן, הם סכנה בטיחותית. כבר קרה שמכונית פגעה בהם.

אינני יודע (עדיין) אם בסך הכל, בהשפעתם הכוללת על החיים במושבה, השינויים האלה טובים או רעים. זה אולי יתברר במשך הזמן. כבר עכשיו ברור כי -

א. יש לשינויים תוצאות בלתי רצויות.
ב. קיבלנו מהמועצה המקומית מידע לא נכון ומטעה.
ג. הביצוע לא כל כך טוב.

שינוי אחרון 2007-05-03

תגובה