כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

חסימת מעבר להולכי רגל

חוסר התחשבות בהולכי הרגל, ואולי גם מפגע בטיחותי

 

מעבר הולכי רגל חסום ליד כיכר בית הכנסת לפנינו מעבר להולכי רגל, אחד מהשלושה שמסביב לכיכר שלפני בית הכנסת הישן במושבה. מעבר? היה מעבר, עד השבוע שעבר. באמצע נובמבר חסמו אותו בגדרות.

הסיבה לחסימת המעבר להולכי רגל - כך אמרו במוקד של המועצה המקומית - היא שלא היה בטיחותי. אבל האם חסימתו תוסיף בטיחות? לא בטוח.

כי מה יעשה הולך רגל שדרכו מובילה אותו למעבר הזה? יתכן שיהיה מוכן להאריך את דרכו ולהקיף את הכיכר ממערב, במעברים האחרים. אבל יתכן גם שיקצר את הדרך ויעבור דרך הכיכר עצמה, שלא במעברים המסומנים. ואם הוא מתכוון ללכת לכיוון אחר, יתכן שילך עד הקצה המזרחי של הגדר, ויעבור את הכביש במקום שאין מעבר מסומן, ואין אי תנועה המחלק את המעבר לשנים, ומאפשר לחצות בנפרד כל כיוון של תנועת מכוניות. אם הוא צעיר ונמרץ, יתכן שידלג מעל הגדר ויעבור במעבר החסום. הדברים האלה אינם בטיחותיים.

לכן, התוצאה של החסימה, מהבחינה הבטיחותית, איננה ברורה. יתכן שבסיכום הבטיחות הכוללת של הולכי הרגל דווקא ירדה. וודאי הוא שנגרמה אי נוחיות להולכי הרגל שהיו עוברים שם.

האם אפשר היה לפתור את בעיית הבטיחות של המעבר (בהנחה שיש בעיה) בלי לחסום אותו? אפשר!

אפשר היה לשנות את כניסת כלי הרכב לכיכר ממערב כך שיאלצו להאט ויוכלו לראות את המעבר ממרחק גדול יותר, לגזום את השיח המסתיר את קצה המעבר למכוניות הבאות ממזרח, ואם זה לא מספיק - להעביר את המעבר מטרים אחדים מזרחה, ולהאריך בהתאם לכך את אי התנועה.

צריך להדגיש את הנקודה הזאת: כיכר (מעגל תנועה) יכולה להאט את המכוניות העוברות, אם מתכננים אותה כאמצעי האטה. אפשר לעשות זאת גם בכיכר בית הכנסת, וכך לעשות את מעבר הולכי הרגל לבטוח, ולהשאיר אותו פתוח. מה שצריך הוא שינוי לא גדול במדרכות ובאיי התנועה שמסביב לכיכר, וכל מהנדס שהתמחה במעגלי תנועה יכול לתכנן זאת.

השאלה העיקרית בבחירת הפתרון היא השאלה העקרונית, את מי מעדיפים, את תנועת הרכב או את הולכי הרגל. חסימת המעבר מצביעה על התשובה.

תגובה

 

שינוי אחרון 2006-07-03