כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

נקודות איסוף גזם

מפגע אסתטי, תחזוקתי ובטיחותי

 

נקודת איסוף גזם, אי-שם במזכרת בתיה מה אנחנו רואים כאן? בור באדמה, ובתוכו חלקי צמחים ועצמים בלתי מזוהים אחרים, מדרכה הרוסה ומתמוטטת (בערך חצי רוחב המדרכה), ולידם שלט מקומט "נקודת איסוף גזם" (מוגדל בריבוע שמימין למעלה בתצלום).

במושבה נקודות רבות כאלה. בכולן יש בור. ברובן המדרכה כבר התחילה להתמוטט, רק פה ושם היא עדיין מחזיקה מעמד כנגד הבור ההולך ומתעמק לידן. הבור נוצר בתהליך הפינוי - הכף של משאית הפינוי, בכל פעם שהיא לוקחת את הגזם והפסולת, לוקחת גם מעט אדמה, ומפינוי לפינוי הולך הבור ומתעמק. ברובן ערימה מתמדת של גזם, גרוטאות ופסולת אחרת, המתחדשת כבר ביום הפינוי או למחרתו.

הרעיון היה לייעל את איסוף הגזם ולייפות את המושבה: במקום שמשאית הפינוי תאסוף את הגזם מחזית כל בית שהוציא גזם לפינוי, יעבירו התושבים את הגזם אל נקודות האיסוף, בבוקר יום הפינוי או בערב הקודם לו. למשאית תהינה נקודות פינוי מעטות, ובמקום ערימות גזם וגרוטאות לכל אורך הרחוב, הן תרוכזנה בנקודות האיסוף.

נראה רעיון טוב? רק במבט ראשון. הנה מה שקורה:

1. נוצר בור - תוצאה של מיקום נקודת האיסוף על אדמה ולא על משטח קשה, ושל המצאותה בנקודה קבועה שבה כל פינוי מעמיק את הבור.
2. המדרכה קורסת ונהרסת - תוצאה של היווצרות הבור.
3. ישנן ערימות מתמידות של גזם, גרוטאות ופסולת אחרת - תוצאה של הרגשת "לא ליד הבית שלי" מצד התושבים, ושל חוסר האפשרות, מצד המועצה ופקחיה (אם ישנם), לזהות את זורקי האשפה. אין סיבה להשהות את זריקת הפסולת עד יום הפינוי, ולא משהים.
4. הרחוב והמושבה מתכערים (לרבות נתיב הטיול בה. האם ראש המועצה לא הכריז על רצונו למשוך למושבה תיירות?) - ראשית, ערמות האשפה הנמצאות בכל מקום וכמעט כל הזמן, והבורות עם המדרכות ההרוסות, המכוערים כשלעצמם, כשאין פסולת. שנית, במקומות שתיקנו או יתקנו את המדרכה, הטלאים שאף פעם אינם דומים למשטח המקורי.
5. נוצרה סכנת נפילה ונזק גופני - הבורות הם מכשול לעוברים במקום. מבחינה זו טוב שרוב הזמן הם מלאים, ולו באשפה.
6. ולבסוף, עלות גבוהה - צריך להוסיף לחשבון את מחיר תיקון המדרכות, ואת נזקי הגוף (לתושבים) ועלות התביעות (למועצה), אם תקרה תאונה.

הוכחה? לכו הסתכלו בנקודות האלה.

הידד למועצה שלנו!

שינוי אחרון בחלק זה 2005-10-15

תוספת:

ב- 15 אוקטובר הועלה לרשת הדף הזה, כמו שהוא למעלה.

בתחילת דצמבר בוטלו נקודות איסוף הגזם, והוצאת גזם לאיסוף חזרה להיות מה שהיתה - אל שולי הכביש בחזית הבית, בבוקר יום האיסוף או אחר הצהרים ביום הקודם לו.

לדעתי, כך הרבה יותר טוב. אני שמח לחשוב שאולי גם לדף זה יש חלק בשינוי הזה.

הידד - הפעם הידד אמיתי - למועצה שלנו!

אבל זה עדיין לא הסוף. ראשית, נחכה לראות איך יתוקנו הנזקים שנקודות האיסוף גרמו. שנית, ההרגל לזרוק פסולת למקום שהתקבע בתודעה כמקום המתאים לכך, ולא בחזית הבית, לא יפסק רק מפני שהסירו את השלט הצהוב. יהיה צורך בפעולה נוספת כדי להרגיל את התושבים לסדרים החדשים - אולי לגנן את המקום, אולי להציב בו ספסל. נראה איך תטפל המועצה בבעיה הזאת.

התוספת 2005-12-05

נקודת איסוף גזם לשעבר אחרת, אי-שם במזכרת בתיה תוספת נוספת:

עברה יותר משנה אחרי ביטול נקודות האיסוף, ושום דבר לא השתנה, לפחות בהרגלי פינוי הפסולת והגזם של התושבים. המועצה, בנסיון מעורר רחמים לשנות את ההרגלים שהיא עצמה הקנתה לתושבים, העמידה שלטים האומרים "אין להשליך פסולת וגזם". על התושבים זה לא השפיע - הם ממשיכים להניח שם גם גזם וגם פסולת, כפי שרואים בתצלום (19 בפברואר 2007). גם הריצוף ממשיך להתפרק.

מדוע זה? אולי התושבים אינם יודעים לקרוא. אולי הם יודעים לקרוא, אבל קוראים רק "פסולת וגזם". אולי אינם מבינים שהשלט התכוון לומר "אין להשליך כאן ...". אולי הם מבינים, אבל אינם מרגישים צורך לציית. הרי המושבה היא שלהם, ממש כמו רכושם הפרטי. למה להתחשב באחרים, או בסדרי המועצה המקומית?

חניית מכוניות במפרץ חניה, באחד הרחובות הסואנים במזכרת בתיה נראה שזו גישה כללית במושבה - ראו למשל, בתצלום שמשמאל, איך חונים במפרץ חניה ליד השלט "החניה במקביל למדרכה בלבד". זה מפריע לתנועה, אבל למי איכפת?

כך או כך, המועצה המקומית צריכה להבין מה שעדיין לא הבינה - כי קל לקלקל, וקשה לתקן. זה היה צפוי מראש (ראו נא למעלה, בקטע האחרון בתוספת הקודמת). ואיך המועצה מטפלת בבעיה הזאת? הנה אנחנו רואים - פשוט מתעלמת. ולא רק מהפסולת - גם ממצב הריצוף, שבאופן מקורי שולבה בו כאן, בהשקעה גדולה היורדת לטמיון, אבן טבעית. הנקודה הזאת היא קצה "טיילת מזכרת בתיה", מקום שכל תייר ומבקר עוברים בו, וכל כלה מצטלמת מצטלמת לידו - וזה מה שהם רואים במושבה.

המראה של המושבה, מצב החלקים הציבוריים של המושבה, התחזוקה של המושבה, סדרי החניה במושבה - כל אלה נמצאים באחריות המועצה המקומית. אנחנו רואים בבירור כי איננה עומדת בנטל האחריות הזאת.

תוספת זו 2007-02-25

תגובה