כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

מפגע אסתטי והיסטורי

כתובת מפעל הפיס על בית המשק של הברון

 

כתובת פיס על מבנה עתיק בית המשק של הברון - מבנה עתיק, בקנה מידה של היישוב החדש בארץ - בן כ- 115 שנים. בנה אותו "הנדיב הידוע" - כך כינו את הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד, ששנים רבות עזר בעילום שם ליישוב הצעיר בא"י.

מה עושה עליו הכתובת הגדולה של מפעל הפיס, באותיות שגובהן כחצי מטר?
ולא אחת, אלא שתיים כאלה, בנוסף לשלט בגודל מכובד ליד הכניסה הראשית!

המבנה המעניין הזה, שהיה מוזנח שנים רבות, שופץ לאחרונה. לא, לא מפעל הפיס שיפץ אותו. המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות שיפצה אותו, ונשאה במרבית ההוצאות. מפעל הפיס מימן רק חלק קטן מעלות השיפוץ - כ- 300 אלף שקלים. אמרו לי שזה הספיק לבניה מחדש של החדר בקומה השניה של המגדל הדרומי (החדר שהמדרגות שבתצלום עולות אליו). אבל הוא ניכס לעצמו את המבנה כולו.

רפי סויסה, ראש המועצה המקומית בזמן השיפוץ, אמר כי תמיכת מפעל הפיס הותנתה במפורש ובמפורט בכתובות האלה. במפורט עד למיקום הכתובות ולגודל האותיות. למועצה המקומית, שכבר לא היו לה מקורות כספיים לגמור את השיפוץ, וכנראה גם למועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות, לא היתה ברירה - כך הם אומרים - אלא להסכים לברבריות הזאת.

"הנדיב הצנוע" - כך כינה המקומון "ערים" בארסיות את מפעל הפיס (4 באפריל 2003). הוא גם ציטט את דוברת מפעל הפיס על מדיניותו: "אתה זוכה, המדינה זוכה". במלים אחרות - המדינה זה אנחנו! לדעת מפעל הפיס, ככל הנראה, האינטרסים של מפעל הפיס חשובים מכל דבר - חשובים מכיבוד ההיסטוריה, חשובים מהמורשת היישובית, ובוודאי חשובים מסתם התנהגות תרבותית או התחשבות בדעתם ורגשותיהם של אחרים. בזה אינם שונים בהרבה מעבריין חניה.

מפעל הפיס איננו נדבן. ההשקעה בפרוייקטים תרבותיים (ואחרים) היא מטרתו וחובתו. לשם כך הוא קיים. אין לו זכות להתנות תנאים כמו התנאי של הכתובת. בוודאי אין לו זכות להשחית את מראם של מבנים הסטוריים בפרסומת.

ובהקשר זה, מתוך כתבה ב"הארץ" (22 במאי 2003):

'עמוס עוז ומאיר שלו ביקשו ... שלא להגיש את מועמדותם לפרס ספיר לספרות יפה מטעם מפעל הפיס. ...
' "אין לי בעיה לא עם השופטים ולא עם תוצאות השיפוט", מסביר שלו, "אלא עם הסגנון של הפרס, שקצת דומה לשלטים של מפעל הפיס המפוזרים בכל מיני מקומות בארץ. אני לא מעוניין להשתתף ביחסי הציבור של מפעל הפיס ...
'יו"ר מפעל הפיס, אברהם כץ-עוז, מבהיר כי ... "הפרס הזה הוא טוב למפעל הפיס מבחינה קהילתית ועסקית, ולכן יחסי הציבור שלו הם הצידוק לקיומו. חובתו של מפעל הפיס היא לבנות מבני ציבור לקהילה ולשלטון המקומי ..." '

אין צורך להוסיף דבר. רק הידד לעמוס עוז ומאיר שלו!

מה דעתכם?

 

שינוי אחרון 2005-10-10