כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

זה עתה נולדו - גמלי שלמה

 

כל החבורה באגרטל אלה לא נמלים!

באמצע חודש מאי, מצאנו, על ענף שגזמנו משיח, גוש חום-בהיר סגלגל - תטולה, או תיק ביצים, של גמל שלמה, דומה לשל גמל שלמה ירוק אבל קטן יותר. צורת התיק אמורה להיות אופיינית לכל מין, ומומחה - אבל לא אני - בוודאי יכול לדעת איזה מין זה. (בישראל ידועים כעשרים מינים של גמלי שלמה). הנחנו אותו באגרטל מכוסה ברשת וחיכינו.

ב- 10 ביוני הם בקעו! בבוקר הסתכלנו באגרטל, והנה הם, עשרות גמלמלי שלמה זעירים. לגמלי שלמה גלגול חסר - אין להם שלב של גולם - הזחלים הזעירים הם העתק מוקטן של החרק הבוגר, למעט הכנפיים, החסרות בשלבי הזחל.

 

על תיק הביצים הנה הם מקרוב יותר, כל אורכם פחות מס"מ. בגב תיק הביצים אפשר לראות את שורת הפתחים שדרכם יצאו מהתיק (הפתחים נראים ברור יותר בתצלום שלמטה). מעניין הגוש הדומה לשובל של נסורת מתחת לתיק הביצים. נראה שאלו שרידי קליפות הביצים שהזחלים בקעו מהן, כל אחת מהן תלויה בחוט משי דקיק, היוצא מהפתח שממנו הגיח הזחל שבקע ממנה.

נקבת גמל שלמה מטילה את ביציה ביחד עם נוזל שמקציף ומתקשה, וכך נוצר התיק.

שחררנו את כולם בגינה. רובם, אם לא כולם, יסיימו מהר מאד את חייהם הקצרים כטרף ליצור אחר - לטאה, עכביש, או אולי גמל שלמה אחר.אבל עד אז - גמלי שלמה טורפים חרקים אחרים. נכון הוא שאינם מבדילים בין חרקים מועילים למזיקים, מבחינתם - כולם אוכל, אבל בסך הכל, גמלי שלמה מועילים יותר ממזיקים.

 

על הקרקעית אלה לא "ג'וקים"!

למרות זאת שהם קרובי משפחה של התיקנים, הם לגמרי לא מגעילים. כשהם קטנים, במיוחד, הם חביבים ונחמדים. בגלל הראש הרחב והמשולש, בעל העיניים הגדולות, שהם מפנים לכיוון שהם מסתכלים אליו, הם נראים נבונים. זה, כמובן, לא נכון. אין להם שום דבר המתקרב למשהו שאפשר לכנות שכל או תבונה.

 

תיק הביצים וזה תיק הביצים אחרי שהזחלים עזבו אותו. אורכו כ- 2.5 ס"מ, וחסר בו ה"עוקץ", המסמן את סוף ההטלה, ונמצא בתיקי הביצים של רבים מהמינים של גמלי שלמה. רואים היטב את שורת הפתחים, שהזחלים הגיחו מהם, באמצע גב התיק.

 

שינוי אחרון 2005-06-11