כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

שלט מטעה לעמוד מזוייף

 

השלט המטעה - ערב ראש השנה תשסט

השלט החדש מתחת לעמוד המזוייף

הנה ההתפתחות החדשה בעניין עמוד הפעמון, זה המונומנט ההיסטורי שהמועצה המקומית השמידה מתוך טפשות ורשלנות, ובמקומו הציבה חיקוי גס: באחד הימים של סוף ספטמבר 2008, ימים ספורים לפני ראש השנה תשס"ט, המועצה המקומית הציבה מתחת לעמוד שלט המתיימר לספר על הפעמון.

השלט איננו מספר אף אחת מהעובדות ההיסטוריות של העמוד - שהפעמון בראשית המושבה, עד תחילת המאה ה- 20, היה תלוי בעמוד אחר במקום אחר, שהפעמון עצמו נמצא במקום אחר, שהעמוד המקורי שעמד ליד מקום השלט הושמד בסוף שנת 2007, ושהעמוד העומד כיום ליד השלט איננו העמוד המקורי שעמד במקום הזה, וגם איננו ממש שחזור שלו. גם הניסוח רשלני - "פעמון המושבה הוקם ..." - פעמון תולים, מקימים עמוד. אבל הניסוח הזה עלול ליצור רושם, בקריאה שטחית, שעמוד זה הוא הוא שהוקם בשנותיה הראשונות של המושבה. כלל לא אתפלא אם יתברר שההטעיה הזאת מכוונת.

אין פלא שהשלט איננו נושא את סמלי המועצה לשימור אתרים ומוזיאון המושבה. הם לא היו נותנים יד לשלט כזה. אבל השלט עוצב כחיקוי גס לשלטים של המועצה לשימור אתרים, שאחדים מהם מוצבים לא הרחק משם. הדמיון לשלטים האחרים מספיק כדי להטעות את מי שאיננו בוחן את השלט בתשומת לב.

וכל זה דווקא הופך את מכלול העמוד והשלט למונומנט היסטורי כלעצמו - אנדרטה לטפשות, לרשלנות ולנסיונות הכיסוי הגסים של "חכמי" מזכרת בתיה, היא עקרון, לא בראשית המושבה אלא עכשיו, בשנים 2007-2008.

 

השוואה לשלט של המועצה לשימור אתרים

מדוע עשו את השלט של המועצה המקומית (משמאל) דומה לשלט של המועצה לשימור אתרים (מימין)?

 

משהו לומר על זה ?

שינוי אחרון 2008-10-09