כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

תולדות סרגל החישוב מהולדתו ועד מותו

 

מבוא

בתולדות סרגל החישוב ישנן כמה וכמה נקודות מעניינות:

הזמן הקצר שעבר מגילוי הלוגריתמים, או המצאתם (גילוי או המצאה? זו שאלה של השקפה), עד לנסיונות הראשונים להשתמש בהם לתכלית מעשית, וליצור לשם כך מכשיר עזר. ולעומת זאת הזמן הרב שארכה ההתפתחות של המכשיר עד שנעשה מכשיר סטנדרטי פחות או יותר, נוח לשימוש, ומקובל.

החילופים של פרצי חידושים והתפתחות מהירה ותקופות של התפתחות איטית והדרגתית.

מותו החד והמהיר של סרגל החישוב כאשר הופיע מכשיר חדש שמילא את מקומו ועלה עליו. המחשבון המדעי הוא שהרג אותו באיבחת LED.

מספר האישים הידועים מתחומים אחרים שתרמו להתפתחות סרגל החישוב.

ההמצאות המבריקות שבאו בטרם בא עיתן, ונשכחו לשנים רבות עד שהומצאו מחדש.

בקשה: אם יש ברשותכם סרגל חישוב, או אבזרי סרגל חישוב (קופסה, נרתיק, הוראות שימוש, ספר), אנא שימרו אותם כמוצג מוזיאוני למען הדורות הבאים, כדי שתורת סרגל החישוב לא תאבד, וכדי שדור שאינו נזקק למכשיר הזה עדיין יוכל להתרשם מהפשטות והתחכום של אמצעי החישוב של העבר.

1614

ג'ון נייפיר ממציא, או מגלה, את הלוגריתמים הטבעיים.

1617

הנרי בריגס ממציא את הלוגריתמים העשרוניים (לפי הבסיס 10).

1620

גונטר יוצר את הסקלה הלוגריתמית לאורך קו ישר.

סקלה לוגריתמית

סקלה לוגריתמית של מחזור אחד - מ- 1 עד 10.
את המספרים בספרות הקטנות יותר, בין 1 ל- 2, צריך לקרוא כ- 1.1, 1.2 וכן הלאה עד 1.9. את המספר 1 בקצה הימני של הסקלה צריך לקרוא כ- 10.

 

1624

גונטר יוצר את "סרגל גונטר" - סקלה לוגריתמית, ובמקביל לה סקלות תואמות נוספות, החרוטות על סרגל נחושת. בסרגל זה מחשבים בעזרת מחוגת עוקצים, שבה מעתיקים קטעים מסקלה אל סקלה, או אל חלק אחר באותה סקלה. סרגל גונטר היה בשימוש שנים רבות. בצי הבריטי (בניווט ימי מרבים להשתמש במחוגת עוקצים) - עד תחילת המאה ה- 20.

הכומר וויליאם אוטרד מניח שתי סקלות לוגריתמיות הפוכות זו מול זו, כשהן נוגעות זו בזו, כך שאפשר להחליק את האחת לאורך השניה, ויוצר את סרגל החישוב "האמיתי" הראשון. המשמעות של החלקת הסקלות זו לאורך זו בולטת יותר באנגלית. סרגל החישוב נקרא בה slide rule, שמשמעותו "סרגל החלקה".

היו ויכוחים רבים בשאלה מי משני אלה ראוי להחשב הממציא של סרגל החישוב. כיום מקובל להצביע על אוטרד כממציא של סרגל החישוב האמיתי.

הכפלה ב- 2 בשתי סקלות לוגריתמיות

שתי סקלות לוגריתמיות בסידור של אוטרד. הסקלות מוזזות להכפלה ב- 2. (צילום קטע מסרגל חישוב מודרני)

 

1626-32

המצאת המבנה הבסיסי הקלסי של סרגל החישוב - סרגל צר, או "לשון", המונחת בשקע העובר לכל אורכו של סרגל רחב, כך שאפשר להחליק אותה לאורך הסרגל הרחב. הסקלות הלוגריתמיות מוטבעות משני צידי כל אחד מקווי ההשקה בין הסרגלים. יש ויכוח בשאלה מי הראשון שהמציא את המבנה הזה, ובאיזו שנה, מתוך שנים אלה. פרטי המבנה המשיכו להשתנות ולהתפתח במשך עשרות שנים נוספות.

1662-3

הכינוי האנגלי slide rule, שמשמעותו "סרגל החלקה", מופיע לראשונה.

1673

ניוטון (המתמטיקאי-פיזיקאי הידוע) מעלה את הרעיון של שלוש סקלות מקבילות לפתרון משוואות מהמעלה השלישית.

1677

הנרי קוגשל יוצר דגם סטנדרטי של סרגל חישוב, ומדפיס לו חוברת הוראות שימוש. הדגם הזה יוצר על ידי עושי מכשירים שונים, בשיפורים שונים, במשך כ- 200 שנים.

סוף המאה ה- 17

ניוטון משתמש בסרגל חישוב לפתרון משוואות מהמעלה השלישית, ומעלה את הרעיון של מחוון - קו נע המאפשר לקרוא את הערכים המתאימים זה לזה בסקלות מקבילות שאינן נוגעות זו בזו. רעיון זה זכה לביצוע רק אחרי קרוב למאה שנים (ראו 1775), ונכנס לשימוש נרחב רק אחרי כמאה וחמישים (ראו 1851).

1683

תומס אבררד יוצר סרגל חישוב בחתך רבוע, שבכל אחד מארבעת צדדיו ישנה לשון נעה. ארבע הלשונות, לאורך כל אחת סקלות שונות, איפשרו חישובים שונים בצדדים השונים. יש להבין כי בלי מחוון אפשר לחשב רק בזוג סקלות המשיקות זו לזו.

1775

ג'ון רוברטסון מפתח מחוון לסרגל שנועד לניווט.

ג'יימס ווט (ממציא מנוע הקיטור הסיבובי) ומתיו בולטון (שותפו) יוצרים סרגל חישוב הנדסי, דגם הסוהו (Soho) ומשתמשים בו בתכנון מנוע הקיטור שלהם.

1779

בולטון וווט משפרים את דיוק דגם הסוהו, ומייצרים אותו. הוא נעשה לסרגל המקובל לחישובים הנדסיים.

1815

רוג'ט (יוצר התזאורוס - מילון למילים בעלות משמעות דומה) ממציא את סקלת הלוג-לוג לחישובים מעריכיים.

1850

קולונל אמדה מנהיים, הצרפתי, ממציא את הסידור המודרני של הסקלות הלוגריתמיות בסרגל החישוב הבסיסי - צמד סקלות לוגריתמיות של מחזור אחד (מ- 1 עד 10) לאורך הצד התחתון של הלשון, וצמד סקלות ריבועים, של שני מחזורים (מ- 1 עד 100) בצידה העליון.

1851

מנהיים מוסיף מחוון לסרגל שלו, ובכך הוא יוצר את הדגם הראשון שת סרגל החישוב המודרני.. הכינוי "סרגל מנהיים" מופיע בספרים עד מלחמת העולם השניה. השימוש במחוון הוא מהפכני - הוא מאפשר חישוב בסקלות שאינן משיקות זו לזו. ובאמת, מזמן זה הולכות ומתרבות הסקלות השונות, לחישובים שונים, המוטבעות בסרגל חישוב אחד. אחרי מלחמת העולם השניה יוצרו סרגלי חישוב עם יותר משלושים סקלות.

1881

קפטיין ג'.ה. תומפסון ממציא מחדש את סקלת הלוג-לוג.

1886

ייצרן סרגלי החישוב דנרט ופייפ, בגרמניה, מצפה את סרגלי החישוב בצלולואיד לבן. סימון הסקלות נראה על המשטח הלבן הרבה יותר חד וברור משהיה נראה קודם, על עץ הסרגל. כמעט כל סרגלי החישוב נעשו מעץ. רק סרגלי חישוב מיוחדים יוצרו מפליז, או משנהב. במהלך המאה ה- 20 התחילו לייצר סרגלי חישוב זולים יותר מחומר פלסטי לבן.

1890

וויליאם קוקס, בארה"ב, מוציא פטנט על דגם דופלקס של סרגל החישוב. דגם זה בנוי משלושה סרגלים צרים. הסרגל האמצעי הוא הלשון, והשניים הצידיים, המחוברים רק בקצוות, הם הגוף. במבנה זה אפשר להטביע סקלות משני צידי הגוף, וכך ליצור סרגלים שעליהם סקלות רבות יותר.

1901

פרופ' ג'ון פרי ממציא פעם נוספת את סקלת הלוג-לוג. מצד אחד, השתכללות המבנה של סרגל החישוב, שאיפשרה לשלב בו את הסקלה הזאת באופן שקל לחשב בה, ומצד שני, הצורך בחישובים מורכבים יותר, שאפשר לעשות בסקלה זו, הביאו הפעם לקליטה מהירה של סקלת הלוג-לוג. סקלה זו נעשתה לאחד מסימני ההיכר של סרגלי החישוב לשימוש הנדסי או מדעי.

1902

מקס ריץ מציע את סידור הסקלות שנעשה הנפוץ ביותר בסרגלי חישוב לשימוש כללי, ונקרא על שמו - "ריץ".

1935

אלן וולטר מציע את סידור הסקלות, לשימוש מדעי-הנדסי, שנקרא "דרמשטט".

1940 ואילך

סרגלי הדופלקס מתפתחים, ונושאים יותר ויותר סקלות לשימושים שונים.

1971

מופיע המחשבון המדעי הראשון.

1976

חברת K&E (קיופל אנד אסר), הייצרנית הידועה ביותר של סרגלי חישוב בארה"ב, מפסיקה את ייצורם, ומעניקה את סרגל החישוב האחרון למכון הסמיתסוני בוושינגטון. למעשה, סרגל החישוב מת. מיוצרים עדיין רק סרגלי חישוב מעטים לצרכים מיוחדים.

 

אם הגעתם עד כאן, נראה שסרגל החישוב מעניין אתכם באמת, לכן אחזור על בקשתי:
אם יש ברשותכם סרגל חישוב, או אבזרי סרגל חישוב (קופסה, נרתיק, הוראות שימוש, ספר), אנא שימרו אותם כמוצג מוזיאוני למען הדורות הבאים, כדי שתורת סרגל החישוב לא תאבד, וכדי שדור שאינו נזקק למכשיר הזה עדיין יוכל להתרשם מהפשטות והתחכום של אמצעי החישוב של העבר.

 

שינוי אחרון 2006-05-04