כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

הרחוב הראשי תר"פ - תשס"ה (1920 - 2005)

 

הרחוב הראשי 1920

בית הכנסת הראשון והרחוב הראשי של עקרון - 1920

הצלם בן-דוב הוציא, בשנת 1920, אוסף גלויות של תצלומים מהמושבות, וזה אחד מהם.

התצלום מראה את הצד הצפוני של הרחוב הראשי בעקרון, כיום רח' רוטשילד במזכרת בתיה. המבנה משמאל, הבולט בשלוש קומותיו, הוא בית הכנסת הישן (נבנה, כנראה, ב- 1885). קומתו הראשונה נועדה להיות בית-ספר, בשניה היה אולם בית הכנסת, ובשלישית עזרת הנשים. שני המבנים משני צידיו הם שתים מארבע ה"קזרמות", הבתים הראשונים של עקרון (1884), שכונו כך מפני שהזכירו מבני קסרקטין (ברוסית ובשפות אירופיות נוספות - קזרמה). בתים אלה עומדים עד היום. את המחצית השמאלית של הבית הימני שפצו ב- 2005, ושימושה העתידי עדיין (2010) אינו ברור. בית הכנסת נהרס כבר בשנות ה- 20, כשנסדק ונעשה מסוכן.

אם נסתכל היטב, נראה בתצלום פרטים נוספים:

הצמחיה: בחזית ביה"כ - עץ איקליפטוס. בחזית הבית הקטן שאחרי הקזרמה הרחוקה - בננה. רחוק יותר - ברושים.

התחבורה: הרחוב אינו מרוצף ואיננו סלול. עומדות בו שתי עגלות, הקרובה מביניהן רתומה לשוורים, והרחוקה לזוג סוסים. ברווזים הולכים להם בשלווה באמצע הרחוב.

הלבוש: הילדים חובשים קסקטים. העגלון הקרוב - כובע גבוה ללא מצחיה, כנראה מפרווה (?), קולפאק?, ואילו הרחוק - כובע מצחיה הדומה לכובעי המשטרה כיום. ליד העגלה הרחוקה צועדת ילדה לבושה בסרפן, או בחצאית וסינור, וחולצה לבנה, לרגליה גרבים כהים ארוכים, ובשערה (כנראה) סרט.

המבנים: בתי המגורים בני קומה אחת או שתים. בחזיתם גדר מלוחות עץ ועמודי עץ. בחזית ביה"כ אין גדר.

 

הרחוב הראשי (רח' רוטשילד) 2005

אותו מקום ברחוב הראשי של מזכרת בתיה ב- 2005, בערך מאותה זווית הסתכלות.

בית הכנסת איננו. במקומו, מרוחק יותר מהרחוב, עומד בניין מחלקת החינוך של המועצה ובחזיתו שתי וושינגטוניות (רואים רק את קצה גג הרעפים הדו-מפלסי שלו, משמאל לוושינגטוניות). הקזרמות עדיין עומדות, במצבים ובסגנונות שונים של שיפוץ ותחזוקה (הפיגומים בחזית הקזרמה הרחוקה מעידים על השיפוץ). גדר העץ והבטון בחזית נועדה להזכיר את הגדר הישנה, אבל ארונות החשמל, שאפילו אנכיים אינם, מכערים אותה (האם הנוחיות בקריאת המונים של חברת החשמל צריכה להיות השיקול המכריע בעיצוב רחוב? ועוד במקום שהוא אתר היסטורי!). הצמחיה רבה יותר, עד שהיא מסתירה את חזיתות הבתים, והשתנתה מאד, אבל בקצה התצלום מימין עדיין רואים ברושים. השוני בתחבורה בולט לעין, ואין צורך לפרט.

לאחרונה (2007) שיפצו קטע זה של הרחוב ועיצבו אותו מחדש, והוא נראה אחרת לגמרי.

 

הועלה לאתר 2005-05-15
שינוי אחרון 2010-06-14