כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

זהירות, ויקיפדיה!

הערות ותיקונים לערך "מזכרת-בתיה" בויקיפדיה העברית
דף ראשון - על התצלומים

 

בערך "מזכרת-בתיה" בויקיפדיה העברית טעויות, סתירות ואי-דיוקים רבים למדי. אקדיש כאן דפים אחדים לתיקונם. הציבור מתייחס לויקיפדיה כאל אנציקלופדיה, ולכן כל ערך חייב להיות נכון ומדוייק. אתחיל, בדף הראשון, בתיקון הטעויות והאי-דיוקים בכותרות התצלומים המובאים שם.

מאחר שהערכים בויקיפדיה משתנים מדי פעם, לעתים בתדירות רבה למדי, יתכן שבינתיים כל המובא כאן, או חלקו, כבר תוקן. אני מקווה שיתוקן. דף זה הוא תגובה לערך כפי שהיה בויקיפדיה ב- 21 באוקטובר 2009.

הסיבה שאינני מתקן את הדברים בויקפדיה עצמה היא הנסיון שהיה לי בכתיבה לויקיפדיה. תוך דקות ספורות - כן, ממש דקות - מרגע שהעליתי לויקיפדיה את המהדורה האחרונה של ערך שעבדתי עליו, כבר התחילו "לשפר" אותו, ובחוסר הבנה. "המתקנים" הבורים הללו אהבו במיוחד להחליף מונחים מדוייקים במלים בלתי מתאימות שנראו להם יותר - אולי יותר עכשוויות, אולי יותר ספרותיות - אבל לרוב בלתי מתאימות, ולהוסיף קישורים למילים או מונחים, לעתים קרובות קישורים לערכים בלתי קיימים או לערכים שאין להם קשר לנושא. תיקון לשם התיקון. חשוב לומר כי היו גם תיקונים והוספות נכונים, רצויים וברוכים, ונדמה לי שיש בוויקיפדיה גם נושאים שמתקיימות בהם קהילות כותבים תומכות ורציניות. לא עליהם אני מדבר. אני מדבר על כך שלהגן על ערך בויקיפדיה מפני קילקול, לפחות בנושאים "חשופים", זו עבודה מתמדת ומתסכלת. אני אינני נוגע יותר בויקיפדיה.

התצלום של מבנה הקשתות מעל הבאר

"הבאר היום" - זו הבאר הראשונה, אחת משתי הבארות הישנות במושבה. המבנה והמתקנים חדשים. רק הבאר עצמה (הבור והדיפון שלו) נשארה מהמתקנים המקוריים של הבאר. כנראה היתה מעליה אנטיליה כפולה.
המתקנים אינם שיחזור של המתקנים המקוריים. הם נועדו להדגים ולהראות איך פועלת אנטיליה, ובתפקיד זה הם בהחלט מוצלחים. השאיבה בה היא אחת החוויות המשמחות את הילדים המבקרים במקום.

תצלום הפעמון על העמוד

"פעמון המושבה מזכרת בתיה" - העמוד והפעמון אינם המקוריים. המועצה המקומית סילקה את העמוד ההיסטורי המקורי, ובעקבות סערת הרוחות של וותיקי המושבה הוצב באותו מקום עמוד חדש. העמוד החדש איננו דומה למקורי בחומריו ובמידותיו. הוא בנוי מפסי רכבת שהיו בשימוש רכבת ישראל בסוף המאה ה- 20, כפי שמעיד ריתוך הפסים שאפשר לראות בפס השמאלי, בערך בגובה תחתית השלט. הם הרבה יותר עבים מהפסים המקוריים, שנלקחו, כנראה, מהמסילה הטורקית. הפעמון המקורי נמצא במוזיאון המושבה. השלט הכחול במקום, כמו הערך בויקיפדיה, אינם מכילים אפילו רמז לכל זה.
הסיפור המלא מובא כאן

תצלום הבית

"בית טיפוסי מראשית ימיה של המושבה" - לא בדיוק. הבית הזה היה הבית של בנאי המושבה, שבנה את ביתו בהידור רב מהרגיל. הקישוטים דמויי העמודים בפינות הבית, וכותרת השיניות מעל מרפסת הכניסה, מיוחדים לבית זה.
הבית טיפוסי במבנה הכללי שלו - כניסה באמצע החזית, דרך מרפסת מקורה הבולטת מהחזית לכיוון הרחוב, ושני חלונות המבטאים את שני החדרים בחזית הבית.
וכל זה לא ממש מהימים הראשונים. הבתים הראשונים, "הקזרמות", היה להם מבנה אחר לגמרי, כפי שרואים באחד התצלומים האחרים.

תצלום פנים מהמוזיאון

"ממוזיאון המושבה - מטבח מהימים ההם" - בפינה זו של המוזיאון, ולידה, מוצג אוסף של כלי מטבח מתקופות שונות, לא סידור של מטבח ביתי.

תצלום תא הטלפון האדום

"תא טלפון מימי המנדט הבריטי" - זה תא טלפון בריטי שיובא בשנות ה- 90 לתצוגה במושבה, והוא צבוע בהקפדה בצבע תואם לצבע התאים האלה בבריטניה. הוא דומה באופן כללי לתא הטלפון המקומי מתקופת המנדט, שעמד בזמנו ליד מבנה המוזיאון שהיה אז בית וועד המושבה, אבל איננו זהה לו.

לשליחת תגובה.

שינוי אחרון 2009-10-26