כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

סיכום הבחירות במזכרת בתיה

 

סיכום

ראש המועצה המכהן, מאיר דהן, נבחר לתקופה נוספת. כלל לא מפתיע, אם נזכור את נוכחותו התעמולתית הרבה והמרשימה.
אם נתעמק מעט יותר בתוצאות, נראה שחלק לא מבוטל מבוחרי דהן כלל אינם סומכים עליו.

 

הבחירות למועצה המקומית התקיימו כסדרן ב- 11 בנובמבר. הנה התוצאות וניתוח קצר שלהן:

מאיר דהן - 54.6% לראשות המועצה (נבחר ברוב מוחלט של הבוחרים), 51.1% לרשימתו (5 מושבים).

רפי סויסה - 38.6% לראשות המועצה, 36.5% לרשימתו (3 מושבים).

אבינועם חג'בי - 6.8% לראשות המועצה, 12.4% לרשימתו (מושב אחד).

אחוז ההצבעה הכללי - 69.6% מכלל בעלי זכות ההצבעה.

ואלה חברי המועצה החדשה.

מלים אחדות על משמעות התוצאות:

ראשית, איזה אחוז מכלל התושבים תומך במאיר דהן? אם נשפוט לפי בעלי זכות הבחירה - למעשה כל תושבי היישוב המבוגרים - התשובה היא 38.0%. רק מעט יותר משליש בעלי זכות ההצבעה תמכו בדהן במידה כזו שיהיו מוכנים ללכת ולהצביע בעדו.

שנית, כדאי לשים לב לעובדה שרשימתו של דהן (וגם זו של סויסה) קיבלה פחות קולות ממנו עצמו. 6.4% מאלה שהצביעו בעד דהן, בקירוב אחד מכל 15 מצביעים, נתנו את קולם לרשימה של חג'בי, הידוע מהמועצה הקודמת כאופוזיציה המשמעותית היחידה לשלטון דהן (ורשימתו קיבלה כמעט פי שנים ממנו). במילים אחרות - למרות זאת שבחרו בדהן, הם לא לגמרי סומכים עליו, ורצו אופוזיציה חזקה שתשמור עליו.

אבל כל זה איננו משנה את העובדות העיקריות. מאיר דהן נבחר לראש המועצה, ויש לו רוב מוחלט במועצה, חמישה מתוך תשעת המושבים בה.

מצד שני, לאופוזיציה ישנם ארבעה מושבים במועצה, וזה הרבה. המספר הזה מאפשר לאופוזיציה להעלות לדיון כל נושא שימצאו לנכון להעלות. עובדה זו, ביחד עם האפשרות שיש להם לחשוף מידע ע"י שאילתות וגישה למסמכים (כפי שראינו בתקופת הכהונה הקודמת, זה לא קל, אבל אפשרי), נותן לאופוזיציה אפשרות למנוע התפרעות של הקואליציה, ולהשגיח שפעילות מנגנון המועצה המקומית תהיה בתחום התקין. האם יעמדו במשימה הזאת? את זה עוד נראה. המועצה הנבחרת הקודמת לא הצליחה לעשות זאת, ולדעתי אפילו לא עשתה מאמץ ממשי לעשות זאת.

שינוי אחרון 2008-12-05